Dela nyhet
Save the dates - sommarsäsongens resor
17 mar, 20:49 0 kommentarer

Den 28-30 mars bär det av till Nyköping för klubbens första resa för säsongen, men det är absolut inte den sista. Här kommer de viktigaste datumen för resor som klubben arrangerar:
- 28-30 mars: Vårtrippeln i Nyköping. Hotellrum bokade och stafettlag anmälda.Lägerhelg i Uppland för klubbens 7-13-åringar.
- 3-4 maj: 10-mila i Finspång. Klubben har bokat tältplatser och kommer anmäla minst ett vuxenlag och ett ungdomslag.
- 9-11 maj: Lägerhelg i Uppland för klubbens 7-13-åringar. Lantlig helg med lek, spring i ny skog och mys på lantgård.
- 17-18 maj: StOFs sommarläger. På lägret bor vi i tält och umgås kring roliga orienteringsaktiviteter. Det är ett perfekt tillfälle att få ihop våra ungdomsgrupper - att bo tätt inpå varandra och bygga lagkänslan. En årlig uppskattad tradition med mycket lek och träning.
- 24 maj: Klubbdag och Klubbmästerskap i Stockholmstrakten
- 29 maj-1 juni: Resa till Sundsvall för tävlingar under Kristi himmelsfärdshelgen.
- 17-19 jun: Orange utvecklingsläger (för 13-14-åringar)
- 23-27 juni: SOFT Riksläger för violett grupp och juniorer (för 17-25-åringar)
- 1-2 augusti: Ungdomens 10-mila
- 4-6 augusti: Orange utvecklingsläger (för 13-14-åringar)
- 6-8 augusti: Gul utvecklingsläger (för 11-12-åringar)
- 7-10 augusti: Violett utvecklingsläger i Åmål (för 15-16-åringar)
- 18-19 oktober: Daladubbeln i Falun. Rolig ungdomsresa med partävlingar och utklädning.
- 25 oktober: Halikkostafett i Finland. Säsongsavslutning med folklig stafett med 15 sträckor på andra sidan Östersjön. Packa svampkorgen och gummistövlarna, för alla kan vara med!
Kallelser och prisuppgifter kommer allteftersom.
Justeringar kan också komma att göras.
Spara datumen och fråga en ledare om du har några undringar redan nu!
Kommentarer